The store will not work correctly when cookies are disabled.
0.7-1.5" Dial Bore Gauge 0.0001"
Online Price Only: $189.97 Regular Price: $223.95
In stock
Shipping UPS Ground
Resources
Details
More Information | Mfg SKU # | 303-4726 |
| Bore Gage Category | Dial |
| Brand | Shars Tool |
| Minimum Measuring Range | 0.7" |
| Maximum Measuring Range | 1.5" |
| Bore Depth | 5 |
| Contact Points | 2 |
| Accuracy | ±0.00023"/0.006mm |
| Repeatability | 0.000078"/0.002mm |
| No. of Anvil | 10 |
| graduation | 0.0001 |
|---|
Spotlight
- AGD Group 2 dial indicator with 0.05" measure range in 0.0001" Graduation

- Self centering dial indicator is fully protected by rugged cover

- Insulated grip with chrome plated handle

- Stainless steel ball contact point for durability

- Indicating spacer and anvil sizes to select specific range

What’s Included
What's Included
- Plastic fitted Case
- 1 pc AGD Series 2 0.05" Dial Indicator in 0.0001" graduation
- 10 pcs Anvils (0.7" anvil installed in the bore gage probe and 7 pcs (0.78" 0.86" 0.94" 1.02" 1.1" 1.18" 1.26" 1.34" 1.42") in case slot)
- 2 Spacers (0.02" & 0.04" thickness)
Catalog