1-2" Electronic Deep Throat Micrometer
SKU
303-2440
$208.95
In stock
Shipping UPS Ground
Shipping UPS Ground
| Mfg SKU # | 303-2440 |
|---|---|
| Micrometer Category | Deep Throat micrometer |
| Brand | Shars Tool |
| Micrometer Type | Electronic |
| Minimum Measuring Range | 1", 25mm |
| Maximum Measuring Range | 2", 50mm |
| graduation | 0.00005"/0.001mm |
| Thimble | Ratchet Stop |
| Accuracy | ±0.00012"/0.003mm |
| Throat Depth | 6 |