The store will not work correctly when cookies are disabled.
1.4-2.4" Dial Bore Gauge 0.0005"
Out of Stock
Shipping UPS Ground
Resources
Details
More Information | Mfg SKU # | 303-4719A |
| Bore Gage Category | Dial |
| Brand | Shars Tool |
| Minimum Measuring Range | 1.4" |
| Maximum Measuring Range | 2.4" |
| Bore Depth | 6 |
| Contact Points | 2 |
| Accuracy | ±0.00070"/0.018mm |
| Repeatability | 0.00011"/0.003mm |
| No. of Anvil | 6 |
| graduation | 0.0005 |
|---|
Spotlight
- AGD Group 2 dial indicator with 0.25" measure range in 0.0005" Graduation

- Self centering dial indicator is fully protected by rugged cover
- Insulated grip with chrome plated handle

- Stainless steel ball contact point for durability

- Indicating spacer and anvil sizes to select specific range
What’s Included
- Plastic fitted Case
- 1 pc AGD Series 2 0.25" Dial Indicator in 0.0005" graduation
- 6 pc Anvils (1 anvil installed in the bore gage probe and 5 pc in case slot)
- 4 Spacer (0.02", 0.04", 0.08",0.12")

Catalog