12" x 32" x 16" 3 axis Dro digital readout glass linear knee Milling Package
Shipping UPS Ground
Shipping UPS Ground
| Mfg SKU # | 303-9376 |
|---|---|
| Brand | Shars Tool |
| Digital Readout Category | Mill Package |
| Number of Axis | 3 |
| cross travel (x) | 12 |
| longitudinal travel (y) | 32 |
| Z Axis Travel | 16 |
| resolution | 0.0002" |
| Accuracy | 0.0002 |
| table size | 9 x 42" |
| Overall Length | 16.77 x 36.46 x 20.71" |
| For Use With | KA300 |
How to set up scale resolution, scale travel direction, machine type selection (mill/lathe/EDM), compensation type, absolute / relative / user input coordinate, zero out X and Y
How to change the decimal place from 5 digit to 4 digit in inch reading on your DRO. 3 decimal places indicate metric mode.
How to find inaccuracies on your machine's travel and use the linear error function to compensate this inaccuracy on your DRO. Maximum compensation range is -1.5mm to 1.5mm.
How to use the PCD function on your DRO to machine a bolt circle given known diameter of the bolt circle and the numbers of drilling point.


Feature of digital readout (2-Axis and 3-Axis)







Glass Scale Linear Encoder Features:
KA-300 12" Scale (Diagram dimensions in mm)
KA-300 16" Scale (Diagram dimensions in mm)
