12" x 60" 2 Axis Dro digital readout glass linear Lathe System Package
Shipping UPS Ground
Shipping UPS Ground
| Mfg SKU # | 303-9423 |
|---|---|
| Brand | Shars Tool |
| Digital Readout Category | Lathe Package |
| Number of Axis | 2 |
| cross travel (x) | 12 |
| longitudinal travel (y) | 60 |
| resolution | 0.0002" |
| Accuracy | 0.0002 |
| lathe size | 18 x 60" |
| Overall Length | 17.01 x 69.69" |
| For Use With | KA500 / KA600 |
How to set up scale resolution, scale travel direction, machine type selection (mill/lathe/EDM), compensation type, absolute / relative / user input coordinate, zero out X and Y
How to change the decimal place from 5 digit to 4 digit in inch reading on your DRO. 3 decimal places indicate metric mode.
How to find inaccuracies on your machine's travel and use the linear error function to compensate this inaccuracy on your DRO. Maximum compensation range is -1.5mm to 1.5mm.
How to toggle the X axis measurement on the DRO between radius or diameter. This function only works on X axis which should be the cross slide's travel.


Feature of digital readout (2-Axis and 3-Axis)
Lathe Specific features |
||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Taper calculations | ![]() |
Axis Summing User defined memory storage coordinates up to 200 points |
![]() |
User defined memory storage of cutting tool coordinates |
Glass Scale Linear Encoder Features:
| KA-500 12" Scale (Diagram dimensions in mm) | ||
|---|---|---|
| L0 Travel Length | L1 Distance between installation holes | L2 Overall Length |
| 12.60" | 16.61" | 17.01" |

| KA-600 60" Scale (Diagram dimensions in mm) | ||
|---|---|---|
| L0 Travel Length | L1 Distance between installation holes | L2 Overall Length |
| 62.99" | 68.90" | 69.69" |
