.2-.8" Electronic 3 Flutes Measured V-Anvil Micrometer
SKU
303-2433
$289.55
In stock
Shipping UPS Ground
Shipping UPS Ground
| Mfg SKU # | 303-2433 |
|---|---|
| Micrometer Category | V-Anvil micrometer |
| Brand | Shars Tool |
| Micrometer Type | Electronic |
| Minimum Measuring Range | 0.2", 5mm |
| Maximum Measuring Range | 1.2", 30mm |
| graduation | 0.00005"/0.001mm |
| Thimble | Ratchet Stop |
| Accuracy | ±0.00008"/0.002mm |
| Anvil Angle | 60 |
| Numbers of Flutes Measured | 3 |