The store will not work correctly when cookies are disabled.
35-160mm Dial Bore Gauge 150mm Depth 0.01mm
Online Price Only: $155.97 Regular Price: $183.95
In stock
Shipping UPS Ground
Resources
Details
More Information | Mfg SKU # | 303-4747 |
| Bore Gage Category | Dial |
| Brand | Shars Tool |
| Minimum Measuring Range | 35mm |
| Maximum Measuring Range | 160mm |
| Bore Depth | 150mm |
| Contact Points | 2 |
| Accuracy | ±0.018mm |
| Repeatability | 0.003mm |
| No. of Anvil | 16 |
| graduation | 0.01mm |
|---|
Spotlight
- AGD Group 2 dial indicator with 0.25" measure range in 0.0001" Graduation

- Self centering dial indicator is fully protected by rugged cover

- Insulated grip with chrome plated handle

- Stainless steel ball contact point for durability

- Indicating spacer and anvil sizes to select specific range

What’s Included
- Fitted Case
- AGD Indicator
- 16 pcs of Anvils (35mm 40mm 45mm 50mm 50mm 55mm 60mm 65mm 70mm 75mm 80mm 85mm 90mm 95mm 100mm 105mm)
- 4 Spacer (0.5mm 1mm 2mm 3mm)
- 1 pc of 55mm extension rod
Catalog