The store will not work correctly when cookies are disabled.
Mitutoyo 0-1" MDC Lite Electronic Outside Micrometer Friction Thimble
Online Price Only: $134.10 Regular Price: $149.00
In stock
Shipping UPS Ground
Resources
Details
More Information | Mfg SKU # | 293-832-30 |
| Micrometer Category | Outside Micrometers |
| Brand | Mitutoyo |
| Micrometer Type | Electronic |
| Minimum Measuring Range | 0", 0mm |
| Maximum Measuring Range | 1", 25mm |
| Thimble | Friction |
| resolution | 0.00005"/0.001mm |
| Accuracy | ±0.0001 |
|---|
Spotlight
- Ensures all measurements use the same international standard.
- Lab accreditation by an independent outside source ensures calibration practices conform to recognized standard practices.
- Carbide measuring faces
- Auto On/Off Ratchet stop
- Zero set and Inch/mm
- Supplied in fitted plastic case
What’s Included
- NIST Traceable Certification of Inspection
Catalog