Mitutoyo 1-2" Interchangeable Rod Inside Micrometer Set
SKU
141-102
Online Price Only: $180.55 Regular Price: $221.00
In stock
Shipping UPS Ground
Shipping UPS Ground
| Mfg SKU # | 141-102 |
|---|---|
| Micrometer Category | Inside micrometer |
| Brand | Mitutoyo |
| Micrometer Type | Mechanical |
| Minimum Measuring Range | 1" |
| Maximum Measuring Range | 2" |
| graduation | 0.001 |
| Thimble | Friction |
| Accuracy | ±0.00024+(0.00004xR/20) |
| Rod Diameter | 0.248" |